Tartalomjegyzék



Keresés

Szükséges beállítások


Termék könyvelési csoport (TKCS)

A termék könyvelési csoport új mezővel bővült: Beszerzés előleg.
Szállítói előlegszámla létrehozásakor a termék beszerzés előleg főkönyvi száma alapján történik a kontírozás.



Előlegszámla

Előlegszámlát a Beszállítói számla -> Új előlegszámla gomb megnyomásával lehet létrehozni.
Előlegszámlán tetszőleges termékek vagy a product_prepayment Előleg termék is szerepelhet. Érdemes a számlatükörnek megfelelően annyi előleg TKCS-t és ennek megfelelően előleg terméket létrehozni, amennyi különböző főkönyvi számra történhet az előlegszámla kontírozása.

Fontos!

Előlegszámlán csak egyfajta kontír megadására van lehetőség! Mivel a végszámla kontírozása az előlegszámla alapján történik, így több kontír megadására nincs lehetőség. 


Fontos, hogy előlegszámlán csak egyfajta kontír megadására van lehetőség! Mivel a végszámla kontírozása az előlegszámla alapján történik, így több kontír megadására nincs lehetőség.
A számla lezárás után Lezárt státuszú Előleg típusú beszállítói számla jön létre.



A számla bruttó értéke a szállító csoport alapján, a számla nettó értéke a termék TKCS beszerzési előleg, az áfa pedig az áfa kód fizetendő áfa főkönyvi szám alapján kerül kontírozásra.



Beszállítói előlegszámlán a tételekhez tetszőleges áfa kódot lehet megadni. Ebben az esetben az előlegfelhasználáskor az áfa kódokra kiemelt figyelmet kell fordítani.



A szállítói számlákról felhasználható előleg értéke a szállítói számla listán megtekinthető





Végszámla

Végszámla létrehozására új szállítói számla megnyitásával, előleg felhasználásával van lehetőség - Beszállítói számla -> Új -> Előleg felhasználás.
Amennyiben van a partnernek fel nem használt előlegszámlája, úgy egy új számlán az előleg értéke felhasználható. Az előlegszámlákból tetszőleges összeg felhasználható és tetszőleges számú előlegszámla emelhető be új számla létrehozásakor. Az előleg felhasználáskor az áfa kódját és a felhasznált bruttó értéket kell megadni.



  • Összeg: a bruttó összeget az előleg felhasználásakor a felhasznált előleg mezőben lehet megadni
  • Áfa: Az áfa kódot a product_prepayment alapján automatikusan töltődik. Az előleg felhasználás rögzítésekor az áfa kód tetszőlegesen módosítható. Ellenőrzése mindenképpen szükséges.

Előleg felhasználáskor a rendszer a megadott értékek alapján az előlegszámla összegét a product_prepayment termékre negatív összeggel automatikusan beemeli.

  • Az előlegfelhasználás az előlegszámlán megadott főkönyvi szám alapján kerül kontírozásra. A kontír manuális módosítására van lehetőség.

A számla lezárásakor lezárt státuszú Normál típusú beszállítói számla jön létre.



A számla bruttó értéke a szállító csoport alapján, a normál tételek nettó értéke a termék TKCS beszerzés belföld/EU/Külföld alapján, az előlegfelhasználás (product_prepayment) az előlegszámla alapján, az áfa pedig az áfa kód levonható áfa főkönyvi szám alapján kerül kontírozásra.



Egy végszámlán, akár több előleg tételt is fel lehet használni. Amennyiben az előlegszámlán több különböző áfa kód szerepelt, úgy a végszámlán legalább annyi előleg felhasználásnak kell szerepelnie, amennyi különböző áfa kód szerepelt az előlegszámlán.



Fontos!

A felhasználható előleg összege csak számla lezárás után tud frissülni. Amennyiben egy számláról több különböző összegben történik az előlegfelhasználás, úgy a felhasználható előleg összege megtévesztő lehet. Számla lezárás után a felhasználható előleg összege megfelelő értéket mutat.  

Áfa bevallás


2020.07.01-től a végszámlák megjelenítési szabálya változott az M lapon. A számlákat két sorban kell megjeleníteni, külön kell adatot szolgáltatni:

  • az értékesített termék adóalapjáról és adójáról
  • az adóalap különbözetről és adójáról
    A Smart ERP-ben a megfelelően rögzített végszámlákat a fenti elvek szerint jeleníti meg az M lap.

Fontos!

Fontos, hogy csak az előleg felhasználással létrehozott végszámlát kezeli az M lap speciális módon, csak az így létrehozott számla fog két sorban megjelenni az M lapon!  



  • No labels