SF – ÁFD – Egyéb követelések és Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek átsorolása
Verziókövetés
Verzió |
Készítette |
Jóváhagyta |
Dátum |
5.6 Termékverzió |
Pataki Tamás |
|
2021.05.21 |
|
|
|
|
Tartalom
Bevezető
Szükséges beállítások
Átsorolási csoportok
Számlatükör beállítása
Átsorolások figyelembevétele a beszámoló készítésekor
1.) Beszámoló sor mező használata
2.) Átsorolási beszámoló sor mező használata
3.) Átsorolási csoport mező használata
Jogosultság
A dokumentáció az Egyéb követelések és Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek automatikus átsorolása a beszámolóban folyamatát, beállítását írja le.
Jelenleg a beszámoló egy előzetes mérleget és eredménykimutatást tartalmaz, amiben az egyéb követelések és egyéb rövid lejáratú kötelezettségek automatikus átsorolása nem történik meg.
A Mérleg és az Eredménykimutatás sorait jelenleg a rendszer a számlatükörben beállított beszámoló sor mező beállítása alapján tölti ki. Az egyéb követelés és az egyéb rövid lejáratú kötelezettség mérlegsorok a következőképpen kerülnek meghatározásra:
Vannak azok a főkönyvi számok, amik jellemzően a T/K egyenlegüktől függően a megfelelő mérlegsorban kell kimutatni. Eszközszámlák esetében az Egyéb követelés mérlegsoron, forrás számla esetében az Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között.
Pl.:
364 – Rövid lejáratra adott pénzeszközök (T egyenleg) Egyéb követelések beszámoló sor
462 – Személyi jövedelemadó elszámolás Egyéb rövid lejáratú kötelezettség beszámoló sor
Az 5.6-os termék verziótól viszont a következő automatikus átsorolásokra van lehetőség:
Pl.
361 – Munkavállalókkal szembeni követelések (T egyenleg) Egyéb követelés, de ha K az egyenlege, akkor Egyéb rövid lejáratú kötelezettség
461 – Társasági adó (K egyenleg) Egyéb rövid lejáratú kötelezettség, de ha T az egyenlege, akkor Egyéb követelés
466 – Előzetesen felsz. ÁFA és 467 – Fizetendő ÁFA és 468 – ÁFA pügy. elszámolása
ha 467-(mínusz) 466 +/- (plusz/mínusz) 468 > 0, akkor ez T egyenleg Egyéb követelés ha 467-(mínusz) 466 +/- (plusz/mínusz) 468 > 0, akkor ez K egyenleg Egyéb rövid lejáratú kötelezettség
Amit nem kezelünk:
A közösen vizsgált főkönyvi számok esetében átsorolási csoportokat kell létrehozni. Az átsorolási csoportok beállítását a Pénzügy/ Pénzügyi alapadatok -> Átsorolási csoportok menüpontban lehet elvégezni.
Kétféle adatot kell megadni:
Pl. Az ÁFA nevezetű átsorolási csoportba beletartozhat a 466- Előzetesen felszámított áfa, 467- Fizetendő áfa és a 468- Áfaelszámolási számla. Ezeknek az egyenlegét összevontan kell vizsgálni. Ezeknél a főkönyvi számoknál az alapértelmezett 'Beszámolói sor' beállítás a számlatükörben a „9. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek", tehát Követel egyenleg esetén alapértelmezettként ide sorolódnak a tételek. Ha a
összevontan vizsgálva az egyenlegük Tartozik 2ezer Ft lenne, így nem az alapértelmezett beállítások szerint történik a besorolás, hanem az itt megadott „Átsorolási beszámoló sor" alapján, az Egyéb követelések közé.
A számlatükör funkció kibővült 2 új mezővel:
Pl.
361 – Munkavállalókkal szembeni követelések (T egyenleg) Egyéb követelés, de ha K az egyenlege, akkor Egyéb rövid lejáratú kötelezettség
461 – Társasági adó (K egyenleg) Egyéb rövid lejáratú kötelezettség, de ha T az egyenlege, akkor Egyéb követelés
Értelemszerűen előszőr a csoportkódot kell létrehozni. (lásd előző fejezet).
Főkönyvi számonként, vagy az „Átsorolási beszámoló sor" mezőt, vagy az „Átsorolási csoport mezőt" lehet csak megadni. A rendszer erre figyelmeztet.
Ha Számlatükör funkcióban nincs kitöltve se az "Átsorolási beszámoló sor" se az „Átsorolási csoport" mező, akkor a rendszer a Beszámoló sor és az Előjelek mező beállításai alapján határozza meg az adott főkönyvi szám egyenlegének mérlegbe kerülésének a helyét.
Pl.
Főkönyvi szám: 3641- Rövid lejáratú kölcsönök
Jellemzően azoknál a főkönyvi számoknál kell használni, melyeket a T/K egyenlegüktől függően egy adott mérlegsorban kell kimutatni. Eszközszámlák esetében az Egyéb követelés mérlegsoron, forrás számla esetében az Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között.
Azoknál a főkönyvi számoknál melyeknek ellentétes előjelű egyenlegük is lehet, kell kitölteni az Átsorolási beszámoló sor mezőt. Ebben az esetben, az Előjelek mezőben meghatározott érték alapján, ha a főkönyvi szám egyenlege
Pl.
461 – Társasági adó (K egyenleg) Egyéb rövid lejáratú kötelezettség, de ha T az egyenlege, akkor Egyéb követelés, azaz
Alapból az Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között kerül kimutatásra a főkönyvi szám egyenlege, de ha a 461- Társasági adó főkönyvi számnak Tartozik az egyenlege, akkor a rendszer az Egyéb követelések sorba fogja átsorolni az egyenleget.
Azoknál a főkönyvi számoknál, melyek egyenlegét csoportosan kell vizsgálni más főkönyvi számokkal együtt, akkor kell kitölteni az Átsorolási beszámoló sor mezőt. Ebben az esetben, ha az Előjelek mezőben meghatározott érték alapján az adott csoportba tartozó főkönyvi számok kumulált egyenlege
Pl.
466 – Előzetesen felsz. ÁFA és 467 – Fizetendő ÁFA és 468 – ÁFA pénzügyi. elszámolása:
ha 467 (mínusz) 466 +/(plusz/mínusz) 468 < 0, akkor ez T egyenleg Egyéb követelés
ha 467-(mínusz) 466 +/- (plusz/mínusz) 468 > 0, akkor ez K egyenleg Egyéb rövid lejáratú kötelezettség, azaz
Számlatükör:
Főkönyvi szám: 4661- Előzetesen felszámított áfa
Pénzügyi alapadatok:
Átsorolási csoport: ÁFA
Tehát ha a 466, 467 és a 468-as főkönyvi számok kumulált egyenlege pozitív, akkor az Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között kerül kimutatásra a főkönyvi számok egyenlege, de ha Tartozik az egyenlegük, akkor a rendszer az Egyéb követelések sorba fogja átsorolni az egyenleget.
A csatolt dokumentum tartalmaz egy rövid példát a beállításokra vonatkozóan:
Megjegyzés: A Beszámoló futtatásában nem történt változás, az a Könyvelés / Beszámoló funkcióból érhető el.
Jogosultság |
Funkció jogosultság |
Működés/ Tanács |
Pénzügy/ Pénzügy alapadatok |
Átsorolási csoport szerkesztés engedélyezése |
Engedélyezés esetében a funkció elérhető a felhasználó számára |