- Created by Lenzsér Adrienn, last modified by PULI Konzulens on Jan 17, 2025
Tartalomjegyzék
Keresés
Előlegszámla létrehozás
Előlegszámlát a Számla -> Új előlegszámla gomb megnyomásával lehet létrehozni.
Előlegszámlán tetszőleges termékek vagy az Előleg ( product_prepayment) termék is szerepelhet.
Fontos, hogy előlegszámlán csak egyfajta áfa kód megadására van lehetőség!
A számla lezárás után Lezárt státuszú Előleg típusú számla jön létre.
A számla bruttó értéke a vevő csoport alapján, a számla nettó értéke a termék TKCS értékesítési előleg, az áfa pedig az áfa kód fizetendő áfa főkönyvi szám alapján kerül kontírozásra.

Előlegszámla kontírozás
Végszámla
Végszámlát kétféle módon lehet létrehozni a rendszerben
- Végszámla készítés
Az előleg számlán a végszámla gomb megnyomásával Végszámla típusú számla készíthető.
Akkor javasoljuk végszámla típusú számla készítését, ha csak egy végszámla készül és azon a teljes előleg felhasználás megtörténik.
Végszámla készítéskor a rendszer az előlegszámla összegét a product_prepayment termékre negatív összeggel automatikusan beemeli. Az áfa kódot a product_prepayment alapján töltődik, ellenőrzése mindenképpen szükséges a számla lezárása előtt. A számla "számlázandó" tételét manuálisan szükséges rögzíteni az Új gomb megnyomásával.
A számla lezárásakor Lezárt státuszú Végszámla típusú számla jön létre.
A számla bruttó értéke a vevő csoport alapján, a tételek nettó értéke a termék TKCS értékesítés belföld/EU/Külföld alapján, az előlegfelhasználás a product_prepayment értékesítés előleg alapján, az áfa pedig az áfa kód fizetendő áfa főkönyvi szám alapján kerül kontírozásra.
- Új számla készítés előleg felhasználással
Amennyiben van a partnernek fel nem használt előlegszámlája, úgy egy új számlán az előleg értéke felhasználható.
A Partner kiválasztásakor feljön egy figyelmeztetés, hogy "Az ügyfélnek van felhasználható előlege!" - Továbbiak> Előleg felhasználás gomb megnyomásával feljön a partner összes felhasználható előlege - ebből lehet kiválasztani a szükségest.
Az előlegszámlákból tetszőleges összeg felhasználható és tetszőleges számú előlegszámla emelhető be új számla létrehozásakor. Az előleg felhasználáskor az áfa kódját és a felhasznált bruttó értéket kell megadni.
Az előlegfelhasználás szerkesztése
A számla lezárásakor Lezárt státuszú Normál típusú számla jön létre.
A kontírozás a végszámla készítésnél részletezettek szerint történik.
Végszámla kerekítés
Előfordulhat olyan eset, amennyiben kerekítési különbözet jön létre az előleg felhasználás és a végszámla bruttó értéke között, emiatt a számla értéke nem fut ki nullára. A rendszer ezt a kerekítés különbözetet automatikusan elszámolja.
A végszámlán jelentkező kerekítések automatikus elszámolásához szükség van egy kerekítés termékre a rendszerben. A termék nevét úgy érdemes meghatározni, hogy az esetleges kerekítések esetén ez a tétel is meg fog jelenni a számlaképen.
A beállításhoz kérje PULI support segítségét.
Végszámla lezárás előtt
Amennyiben számla lezáráskor a számla bruttó, nettó vagy áfa végösszegében kerekítési különbözet található, úgy számla lezáráskor a rendszer egy kérdést tesz fel a felhasználó számára: "A felhasznált előleg összege kevesebb a végösszegnél. Biztos nullás végösszegű számlát szeretne készíteni?"
- Mégsem: a számla nem kerül lezárásra, a felhasználó tovább szerkesztheti a számlát
- Igen: a fennmaradó kerekítés értéke Kerekítés tételként a számlára kerül. A számla lezárásra kerül és ezzel egyidőben feladásra kerül a NAV számára
Kerekítés tétel a számlaszerkesztőn és a számlaképen
A számla bruttó értéke a vevő csoport alapján, a tételek nettó értéke a termék TKCS értékesítés belföld/EU/Külföld alapján, az előlegfelhasználás a product_prepayment értékesítés előleg alapján, az áfa pedig az áfa kód fizetendő áfa főkönyvi szám alapján kerül kontírozásra.
A kerekítés a bruttó értéke a vevő csoport alapján, a nettó érték az előleg felhasználás alapján, az áfa érték pedig az előleg felhasználás áfa értéke alapján kerül kontírozásra. Így a nettó értékben vagy az áfában található kerekítési különbözettel, mind az előleg főkönyvi szám, mind az áfa főkönyvi szám értéke kifut nullára.
Végszámla kontírozása kerekítés esetén
Konzulensi segítséggel beállítható, hogy mekkora végszámla esetén tegye fel a kérdést a rendszer és számoljon kerekítési különbözettel (PREPAYMENT_VS_NORMAL_DIFFERENCE_ON_FINAL_INVOICE folyamati paraméter)
Érvénytelenítés
Előlegszámla érvénytelenítésre csak akkor van lehetőség, ha nincs érvényes végszámla a rendszerben. A folyamat egyébként előleg és végszámla esetén is megegyezik a normál érvénytelenítés folyamatával.
Amennyiben volt kerekítési tétel, úgy a kerekítési tétel is automatikusan rákerül az érvénytelenítő számlára. A többi normál tételhez hasonlóan ezt törölni, módosítani nem lehetséges. Az érvénytelenítő számla tartalma pontosan meg fog egyezni az érvénytelenített számláéval, természetesen ellentétes előjellel.
Érvénytelenített végszámla
Helyesbítés
Előlegszámla helyesbítésére nincs lehetőség a rendszerben
Végszámla helyesbítés esetén, amennyiben volt kerekítési tétel, úgy a kerekítési tétel is automatikusan rákerül az helyesbítő számlára, ezt manuálisan szükséges törölni a számláról. Helyesbítés esetén csak a normál tételek értéke helyesbíthető, az előlegfelhasználás értéke nem módosítható. Amennyiben az előlegfelhasználás értékét szükséges módosítani, úgy érvényteleníteni kell a végszámlát és új végszámlát kell létrehozni.
- No labels