Tartalomjegyzék


Keresés

A funkció a cég összes bankjának a jelenlegi és a jövőben várható egyenlegének megmutatására szolgál. Egyedileg beállítható, melyik bank tételeit tartalmazza, csak bankban történő pénzmozgásokat gyűjti össze.


Pénzügy > Riportok > Cash flow


Szükséges paraméterezések

  • Bankok megjelölése: Amelyik bankot szeretnénk megjeleníteni a Cash flow egyenlegei közt, azokat meg kell jelölni

Pénzügy > Pénzügyi alapadatok > Bankszámlák


  • Partner rögzítése: a partnerek közt a NAV-nak szerepelnie kell azért, hogy a Cash flow modulban az ÁFA tervezés arra kalkuláljon (a megnevezése mindegy, így a NAV-tól eltérő is lehet, de szükséges).


Tételek rögzítése

A modulba kétféleképpen kerülhetnek adatok:

  • A tételek manuálisan is felvihetők. Ez abban az esetben használható, ha a tervezett mozgáshoz még nem található, vagy egyáltalán nem is fog vevői/ beszállítói számla tartozni. (Ez utóbbiak tipikusan bér vagy adó/járulék jellegű kiadások).
  • Vevői vagy beszállítói számla esetén a rendszer automatikusan létrehozza az esedékesség napjára tervezett kimenő vagy bejövő mozgást a számla bruttó értéke alapján. Ezen felül automatikusan kerülnek bele a bankban rögzített adatok is (vevő számla – beszállítói számla kifizetések; bankköltség; munkabér…)

Ahhoz, hogy a Cash flow a megfelelő egyenleget mutassa, célszerű minden nap ellenőrizni, hogy a tervezett utalások megtörténtek -e és amennyiben nem, akkor az esedékesség átmozgatása szükséges.
Kézi tételek módosítása minden esetben szükséges – ott a rendszer semmilyen automatizációt nem eszközöl.

Új tétel rögzítése kézi módszerrel

Új tétel hozzáadása esetén a következő adatok szükségesek (pénzmozgást rögzítünk, nem számlát):

  • Nettó érték
    devizában (ebből számolja tovább az adatokat)
  • ÁFA értéke
    devizában (automatikusan számolja a Nettó értékből, de átírható)
  • Bruttó érték
    devizában (a rendszer automatikusan számolja: Nettó érték devizában + ÁFA értéke devizában; nem átírható)
  • Típus
    (kötelező megadni: Fizetve, amennyiben ez egy már teljesített tétel; Várható fizetés: amennyiben egy jövőben esedékességű tételt viszünk fel)
  • Pénzmozgás iránya
    (kötelező megadni: Bejövő: például egy vevői számla; Kimenő: például egy szállítói számla)
  • Bankszámlaszám
    (amelyik bankszámlán várható az adott pénzmozgás)


Az Ok gomb megnyomásával rögzíthetjük a tételt.

Cash flow tétel szerkesztő képernyő


Új tétel rögzítése automatikusan számla felviteléből

Vevői vagy beszállítói számla esetén a rendszer automatikusan létrehozza az esedékesség napjára a tervezett kimenő vagy bejövő mozgást a számla bruttó értéke alapján. Amennyiben a számlázás előtt a mozgás manuálisan már rögzítve lett a cash-flow tervben, akkor a duplikációk elkerülése végett a manuálisan rögzített tételt törölni kell.
Számla rögzítésekor Várható fizetéssel kerülnek a Cash flow-ba és kiegyenlítéskor automatikusan átvált Fizetve státuszra.
Számla rögzítésekor lehetőség van egy Cash flow megjegyzést is menteni – ennek frissítéséhez egy funkciójogra van szükség.



Díjbekérő bekerülése a Cash flow-ba

Lehetőség van arra, hogy a Díjbekérők is bekerüljenek a Cash flow számításba – ehhez a paraméterezést a SMARTFRONT konzulenstől/ support munkatárstól kell kérni.
Amikor lezárunk egy Díjbekérőt, akkor bekerül a Cash flow-ba. Abban a pillanatban, amikor ebből Előlegszámla vagy Végszámla készül, akkor a Díjbekérő bejegyzése törlődik a Cash flowból és helyette bekerül a számla.

ÁFA tervezése

A rendszer a berögzített terv adatok alapján a teljesítés dátumát követő hónap 20-ára automatikusan egy ÁFA fizetési kötelezettség bejegyzést készít. (okt. 1. teljesítésű számla esetén, ÁFA fizetési kötelezettség esedékessége nov.20.) Amennyiben az ÁFA nem éri el a nullát (vagy ÁFA mentes a tétel vagy visszaigényelhető ÁFA keletkezik) akkor nullával számol. Ez az érték abban az esetben is HUF devizában számol, ha a rendszer alapdevizája HUF-tól eltérő.
ÁFA megfizetésekor a bankban rögzítve lesz az összeg, így az automatikusan bekerül a Cash flow-ba, mint fizetés. A duplikáció elkerülése miatt a rendszer által számolt ÁFA tervet 0-ra kell állítani és Fizetve státuszra.

Tételek módosítása

A tételek dupla klikkel megnyithatók és egyes beállítások módosíthatóak. A manuálisan felrögzített tételek esetén minden adat módosítható, az automatikusan rögzítésre került tételek esetén csak az esedékesség dátuma átírható. A terv adatok esedékessége akár egyenként akár csoportosan változtatható, így a terv tételek más dátumra átmozgathatók, a terv egyenlegek ilyenkor újraszámításra kerülnek. A cash flow nem ír vissza ténylegesen a számla adataira, az átírt esedékesség, csak a Cash flow modulban található.
Fontos! Tervezett fizetések nem mozgathatóak múltbeli dátumra!
A manuálisan rögzített tételek kijelölés után törölhetőek.


Egy cég életében a havi munkabér egy nagyobb költségnek tekinthető, amivel érdemes egy ilyen funkcióban számolni. Célszerű felvenni pár hónapra előre, mint munkabér és amikor kifizetésre kerül, akkor a bankban látszódik. Bank rögzítésekor a Cash flow-ban is rögzül. A kevesebb manualitás miatt ilyenkor nem érdemes törölni, hanem, mind a teljesítését, mind az esedékességét átvinni a következő hónapra.
A kézi tételek módosításának legegyszerűbb módja, ha a szűrők közt rákeresünk a kézi tételekre és a felületen csak azok látszódnak.

Deviza konverzió

Jelen vagy jövőbeni dátumra devizakonverzió rögzíthető.

A konverzió során rögzítendő:

  • Konverzió dátuma
  • Terhelendő bankszámlaszám / Devizanem
    (Bankszámlaszám alapján)
  • Mennyiség
  • Árfolyam
    (Jóváírandó deviza/ Terhelendő deviza)
  • Jóváírandó bankszámlaszám / Devizanem
    (Bankszámlaszám alapján)
  • Mennyiség
    (Árfolyam alapján számolt)

Egyenleg lekérdezési lehetőségek

Bankszámla egyenleg

A rendszer a tervezett egyenlegek a következő módszerrel számítja:
Adott jövőbeli napra a tervezett bankszámla egyenleg = Mai napi egyenleg + Az összes múltbeli illetve az adott jövőbeli dátumig esedékes Tervezett fizetés típusú Bejövő mozgás - Az összes múltbeli illetve az adott dátumig esedékes Tervezett fizetés típusú Kimenő mozgás.
A fenti kalkuláció természetesen devizánként és bankszámlánként értendő.


Céges forintos egyenleg

A modul a cég teljes cash-flow állományát is kiszámolja az adott napra azokra a bankszámlákra, ahol a Paraméterezésben feltüntetett módon a banknál meg van jelölve.


Jogosultság

JogosultságFunkció jogosultságMűködés/ Tanács
Pénzügy/ Cash FlowCash Flow kézzel rögzített fizetés törléseA manuálisan rögzített tétel nem törölhető
Pénzügy/ Cash FlowCash Flow egyenleg megtekintésOszlop szinten nem látható sem az Egyenleg, sem a Céges egyenleg
Pénzügy/ Cash FlowCash Flow céges egyenleg újraszámítás
Pénzügy/ Cash FlowCash Flow bank egyenleg újraszámítás
Pénzügy/ SzámlaCash flow megjegyzés frissítése


  • No labels