Tartalomjegyzék


Keresés

Bevezető

A funkcióleírás célja, hogy részletes képet mutasson a SmartFront ERP gyártás moduljának központi eleméről, a gyártás rendelésről és részletesen bemutasson egy teljes gyártási folyamatot.
A SmartFront ERP gyártás modul célja a termék előállítás és termelés folyamatainak teljes körű támogatása, ami magába foglalja az anyagszükséglet tervezést és az ehhez szükséges alap és törzsadatok kezelését is. A modul ezen kívül támogatást ad a gyártáshoz kötődően a sarzs és gyáriszám követéshez, illetve számos operatív lekérdezési lehetőséggel támogatja a mindennapos gyártási folyamatokat.
A gyártás modul lehetőséget nyújt az egyszerű BoM listás (alap vagy segédanyagok, alkatrészek és félkész termékek listája, amely megmutatja, hogy melyik elemnek mely gyártási fázisban kell beépülnie a késztermék elkészítéséhez. A lista tartalmazza a komponensek nevét, azonosító számát, beépülési helyét, illetve az anyagszükséglet mértékét is) gyártásokhoz, illetve az összetetteb receptúrákból álló gyártásokhoz is, melyekben igény szerint akár több gyártási fázissal is rugalmasan dolgozhatunk, így lehetővé téve akár félkész termékek előállítását is.
A gyártás során a rendszer pontos előkalkulációkat végez a gyártás tervezés fázisában, így könnyen számolhatunk a pontos gyártási költségekkel, melyeket akár utólag is hozzárendelhetünk a kívánt gyártásokhoz (fix, humán, egyéb gépköltségek).
A modul képes a gyártási sablonok rugalmas kezelésére. Egy gyártási sablon tartalmazza a kiválasztott késztermék előállításához szükséges összes erőforrást, tervezett költséget és akár egyéni műszaki paramétereket, így a gyártások véglegesítése előtt ellenőrizhető minden szükséges feltétel.
A gyártások erőforrásaihoz tartozó beszerzések tervezése igény esetén az ügyviteli rendszer szükséglettervező (MRP) funkciójával valósítható meg. A beszerzéstervezés célja, hogy a gyártáshoz szükséges erőforrásokból mindig rendelkezésre álljon megfelelő mennyiség. A szükséglettervező képes meghatározni az egyes termékek aktuális és jövőbeli várható készletmozgását, amivel kiküszöbölhetők lesznek a készlethiányok az adott termékekre. Emellett képes akár a receptúrás gyártások megtervezésére, előkészítésére is, hogy azok mindig készen álljanak a vevői rendelésekben rögzített határidőknek megfelelően ütemezve.
Az elkészült gyártások könnyedén akár egy gombnyomással „szétszerelhetők", aminek hatására minden ki és bemenő erőforrás (alapanyagok és elkészült késztermékek) visszakerül a gyártás előtti eredeti kiindulási helyükre.
A modulhoz számos riport és egyéb kimutatás tartozik melyekkel folyamatosan nyomon követhetők a gyártásba be és kimenő erőforrások. Szintén meghatározhatók a múltbeli készletmozgások is, ami segítséget nyújt akár az egyedi gyáriszámos illetve sarzskezelt termékek készletmozgásit követően.

Gyártás Rendelés


A gyártás modul központi eleme a gyártási rendelés, amely egy vagy több késztermék előállításához kapcsolódó tevékenységeket fog össze. A gyártási rendelésen egyéb metaadatok mellett megtalálható a felhasználandó anyagok és a keletkező késztermékek listája, valamint elérhetőek az előállításhoz tartozó készletmozgató bizonylatok is.
Egy termék gyártása egy rendelésen belül több lépésre, szakaszra bontható. Egy gyártás elvégzése alatt a gyártási rendeléshez tartozó szakaszok végrehajtását értjük. A szakaszok tipikusan félkész termékeket állítanak elő és hierarchikus sorrendbe szervezhetők, azaz egy szakasz által előállított (félkész) termék lehet egy másik szakaszban felhasznált alapanyag.
Megjegyzés: Alapvetően nincs lényeges különbség aközött, hogy egy gyártást egy többszakaszos gyártási rendelésként, vagy több egyszakaszos gyártási rendelésként végeznek el a rendszerben.
A Gyártás rendelés a rendszerban a Gyártás > Gyártási rendelések menüpontban érhetők el.
A gyártási rendelés létrehozható:

  • Gyártási sablon, vagy más néven receptúra alapján
  • Termék összetevőlistája alapján
  • Teljesen üres gyártási rendelést az alapoktól felépítve



Gyártási rendelés szerkesztőképernyő




A létrehozott gyártási rendelés minden esetben Új státuszban jön létre. A rendelés végrehajtását csak Kibocsátott státuszban lehet elkezdeni.
A gyártási rendelés végrehajtásának elkezdésekor, de legkésőbb az első anyagmozgás pillanatában a rendelés Folyamatban státuszba kerül. Minden késztermék vételezés és anyagfelhasználás a rendelésnek ezen szakaszában történik. Ha a rendelésen minden manuálisan rögzítendő készletmozgás sikeresen megtörtént, akkor a gyártási rendelés befejezhető, ilyenkor Kész státuszba kerül. Ha probléma merül fel a gyártás közben, akkor a Folyamatban lévő rendelés felfüggeszthető, esetleg érvényteleníthető. A kész gyártás lezárással archiválható.
A gyártási rendelés szerkesztőképernyőn lehet a rendeléshez tartozó adatokat rögzíteni és a gyártást végrehajtani. Bár a teljes folyamata elvégezhető ezen a képernyőn, a gyakorlatban az ügyfelek személyre szabott képernyőkön végzik ezt az adminisztrációt.



Gyártás Rendelés Kibocsátás


A képernyő három részre osztható. A felső részben a gyártási rendelés fejadatok, a középső részben a szakaszok, alsó részben egy kiválasztott szakaszhoz tartozó adatok találhatók.

Funkciógombok

A Gyártás Rendelés listanézeten a rendszerben korábban rögzített gyártási rendelések jelennek meg. A lista több szempont szerint szűrhető. A listanézeten az alábbi funkciók érhetők el:

Új rendelés

Létrehoz egy teljesen üres gyártási rendelést

Új rendelés sablon alapján

Létrehoz új gyártási rendelést vagy rendeléseket a kiválasztott sablon alapján

Új rendelés termék alapján

Létrehoz új gyártási rendelést vagy rendeléseket a kiválasztott termék összetevői alapján

Frissítés

Újra betölti a listát

Kibocsátás

Gyártási rendelések csoportos kibocsátására használható

Lezárás

Gyártási rendelések csoportos lezárására használható

Törlés

Gyártási rendelések csoportos törlésére használható. Törölni csak Új és Kibocsátott státuszú rendeléseket lehet


Egy adott gyártást kiválasztva és azt megnyitva, annak szerkesztőképernyőjén az alábbi funkciók érhetők el:

Mentés

Menti a rögzített adatokat

Mentés és bezárás

Menti a rögzített adatokat, majd bezárja a képernyőt

Másolás

Lemásolja a gyártási rendelést, valamint annak szakaszait, erőforrásait

Rendelt mennyiség módosítása

Módosítja a kiválasztott késztermék tervezett gyártási mennyiségét és ennek megfelelően újraszámolja az összes többi anyag tervezett mennyiségeit is.

Kibocsátás

Kibocsátott státuszba teszi a rendelést. Csak Új státuszú rendelés esetén elérhető.

Érvénytelenítés

Érvénytelenített státuszba teszi a rendelést

Lezárás

Lezárt státuszba teszi a rendelést

Törlés

Kitörli a gyártási rendelést. Csak Új státuszban elérhető


Gyártás Lejelentés

A modulban gyorsan és rugalmasan adminisztrálhatók a gyártás során szükséges erőforrások mozgatása (alapanyag felhasználás és késztermék lejelentés). Minden gyártáshoz igény szerint beállítható a megfelelő tűréshatár mértéke, ami képes kiküszöbölni az esetleges erőforrás hiányt vagy többletet, így könnyedén kezelve az esetleges eltéréseket. A gyártás lejelentés során igény esetén bármikor megváltoztathatók a szükséges receptúrák, illetve módosíthatók a lejelentéshez szükséges mennyiségek is.
A Gyártás rendelés lejelentés a rendszerban a Gyártás > Gyártás lejelentés menüpontban érhető el.
A lejelentő képernyőn a kibocsátott státuszban lévő és a kiválasztott raktárban található gyártási rendeléseket lehet kiválasztani, lejelenteni. Az adott gyártás kiválasztása után a késztermékek és alapanyagok sorok alatt megjelennek az adott gyártáshoz tartozó anyagok, melyekkel majd dolgozunk. Természetesen ezeket menet közben a lejelentő felületen is módosíthatjuk, változtathatunk a mennyiségeken, illetve plusz tétel adható és törölhető az adott gyártáson belül.
Ha megtörtént a gyártás kiválasztása, a lejelentő felületen aktívvá válik az Elindítás gomb, amivel elindítható a lejelentés folyamata és a gyártási rendelés Kibocsátott státuszról Folyamatban státuszra vált. Ekkor a Felfüggesztés és Befejezés gombok válnak aktívvá.



Gyártás lejelentő képernyő


Az alapanyagok és késztermékek tényleges készletmozgatása az Alapanyagok felhasználása és Késztermékek lejelentése gomb hatására megjelenő felugrókon végezhető el. Az Alapanyagok felhasználása gombot megnyomva felugrik egy készlet lejelentő panel, ahol elvégezhető minden az adott gyártáshoz szükséges alapanyag készletről történő kimozgatása (gyártásba adás). 


Minden Alapanyag Lejelentés


Ezen a felugrón megjelenik minden alapanyag, amit a gyártás rendelés szerkesztő felületen megadtunk, igény szerint hozzáadható és törölhető tétel. A mennyiség mezőbe szükséges beírni a gyártás során felhasznált tényleges mennyiséget, opcionálisan választható mennyiségi egység, illetve a sarzsos termékeknél megjelenik egy plusz Egyéb adatok nevű oszlop is, ami az adott tételhez tartozó Sarzs/gyáriszám adatokat tartalmazza. A tételsorok jobb szélén található kis + ikonokkal újabb alapanyagok adhatók a gyártáshoz. 
A megfelelő mennyiségek beírása után az Alapanyagok felhasználása gomb megnyomásakor történik meg az adott gyártáshoz tartozó alapanyagok készletről történő kimozgatása. Ezekkel egyidőben történik a gyártáshoz tartozó költségek kiszámolása is, az adott alapanyagokhoz tartozó utolsó beszerzési árak alapján.
 Amennyiben nem a listában szereplő összes, hanem csak egyetlen tétel mennyiségét szeretnénk megadni vagy módosítani, elegendő az adott tételre duplán kattintani, ilyenkor csak a kiválasztott tételre jelenik meg a felugró lejelentő panel.


Egy Kiválasztott Alapanyag Felhasználása


A gyártásból létrejött késztermékek lejelentése szintén a fentiekhez hasonlóan működik, a Késztermékek lejelentése gomb megnyomásakor. Itt is a felugró panelen a tényleges mennyiségek megadása után a Késztermékek lejelentése gombbal kerülnek készletre (gyártási kiadás) a késztermékek. 



Gyártási Késztermék Lejelentés


Befejezés: a gomb hatására a gyártás rendelés Folyamatban státuszról Kész státuszra vált, ezzel jelezve, hogy az adott gyártási folyamat elkészült. A gyártás véglegesen a gyártás rendelés szerkesztő felületen a Lezár gombbal zárható le.
Fontos kiemelni, hogy a tényleges készletmozgatás nem az adott gyártás befejezésekor, hanem már a megfelelő mennyiségek megadása után az Alapanyagok felhasználása és a Késztermékek lejelentése gomb hatására megtörténnek, és az adott sorokhoz tartozó Tényleges mennyiség oszlopban (azaz a gyártáshoz ténylegesen felhasznált és lejelentett anyagok), megjelennek.



Gyártás Lejelentés Folyamata

Gyártás Riportok

A SmartFront ERP Gyártás modulban az alábbi riportok érhetők el:
Hiánylista: a Gyártás menüpontban található Hiánylista riport megmutatja az aktuális gyártásokhoz tartozó anyagigényeket. A riportban a kibocsátott és a folyamatban lévő gyártásokra lehet szűrni, a fent található szűrő mezők segítségével. A riport alapvetően két táblázatból áll, a fent kiválasztott gyártás rendelés kiválasztása után a fenti táblában a kiválasztott gyártás rendelés szakaszaiban lévő alapanyagok jelennek meg. A lista mutatja az adott gyártási rendeléshez szükséges alapanyag mennyiségeket, mennyi hiányzik, mennyi van készleten összesen, illetve az adott gyártási raktárban stb.


Hiánylista


Ha a fenti táblázatban kijelölünk egy alapanyagot, akkor az alsó táblázatban a riport kilistáz minden egyéb gyártási rendelést, ami szintén a kijelölt alapanyagból használna fel mennyiséget.
A fenti szűrőknél a Csak hiányos erőforrások checkbox is megtalálható, ha ez be van pipálva, akkor csak azok az alapanyagok jelennek meg, amelyekből nincs elég mennyiség készleten az adott raktárban. A fenti funkciógombok közt megtalálható Raktárközi igény létrehozása gombbal generálható új raktárközi feladat az adott hiányzó alapanyagokra.



Hiánylista


A Készleten nem lévőkre is nevű checkbox olyan tételeket is hozzáad az így generálódó raktárközi átadásra, melyek még valójában nincsenek is készleten, így az csak akkor végezhető el amikor azok ténylegesen beérkeztek és készletre kerültek.
Az új státuszú szakaszokra is checkbox segítségével a még nem kibocsátott új státuszban lévő gyártási rendelések is listázásra kerülnek. Továbbá termékkategória szűrő is könnyíti a keresést. Egy kiválasztott sorra állva az ahhoz a termékhez tartozó készterméket újra lehetőség nyílik gyártásba adni a Gyártás rendelés létrehozás sablon alapján funkciógombbal. Ha több sort jelölünk ki, akkor ez a gomb nem lesz aktív, ha a kiválasztott késztermékből egyetlen sablon létezik, akkor a program előtölti a kijelölt sablont a hiányzó mennyiségekkel, ha pedig a kijelölt sorokhoz egyetlen közös raktár tartozik, akkor a raktárválasztó is előtöltésre kerül az új gyártási rendelés sablonon.
Sarzs és gyáriszám követés: a szintén a Gyártás menüpontban található Sarzs és gyáriszám követés riport megmutatja, hogy egy adott gyártásba milyen sarzsos anyagok lettek felhasználva. A fenti szűrők segítségével itt lehetőség van szintén konkrét gyártás rendelésre szűrni, így minden sarzsos beépülő alapanyagot ki lehet listázni, de szűrhetünk csak alapanyagra, gyártott termékre, illetve gyártott sarzs/gyáriszámra is.
A riport azt is megmutatja, hogy egy konkrét sarzshoz milyen készletmozgató bizonylatok kapcsolódnak. A riport a Riport generálás gombbal készíthető el. A riport egy adott során állva le lehet futtatni a riportot a kiválasztott termékre és sarzsra. 
Bevét forgalomlista: ebben a riportban szűrhető minden típusú bevételezés, amivel egy adott termék készletre került. A fenti szűrőknél a Típus szűrő segítségével meghatározható, hogy milyen típusú mozgásnemekre szeretnénk szűrni, ha pl. a Gyártási bevét típusra szűrűnk, akkor a listanézetben megtalálunk minden olyan készterméket, ami gyártás eredményeként került készletre, így könnyedén lekérdezhető pl. az, hogy egy adott napon egy adott termékből mekkora mennyiség lett legyártva.



Bevét Forgalomlista


Gyártási lekérdezés: a riportból kiderül, hogy egy adott gyártási rendelésen belül milyen anyagmozgások történtek. A kimenő és bejövő készletmozgásokat egyaránt megtekinthetjük tétel, sarzs és mennyiség szinten. A fenti szűrők lehetővé teszik egy konkrét gyártási rendelésre, szakaszra vagy termékre történő szűréseket is.


Gyártási Lekérdezés


Gyártási költség riport: ebben a riportban egy adott gyártási rendelést lekérdezve tekinthetők meg az adott gyártás költségei, tervezett, tényleges, teljes és egyéb költségek is.

  • Tervezett anyagköltség: az adott gyártásban felhasznált alapanyagok utolsó beszerzési árából kalkulált költség
  • Tény anyagköltség: az adott gyártásban felhasznált alapanyagok tényleges költsége
  • Teljes költség: az adott gyártásban felhasznált alapanyagok tényleges költsége + minden egyéb költség összesen
  • Egyéb költségek: a költségtörzsben beállított és adott rendeléshez rögzített minden egyéb költséget mutatja


Gyártásból várható tételek: a riport segítségével lekérdezhető egy adott késztermékből várható mennyiség. A fenti szűrőkben a termék és raktár kiválasztása után a listanézetben megjelennek a nyitott gyártás rendelésekből várható késztermékek és azok tervezett mennyisége, tervezett kezdés, befejezés, megjegyzés és látható, hogy melyik raktárból számítunk a késztermék bevételezésére.

Szükséges Jogosultságok

A SmartFront ERP Gyártás modulhoz az alábbi jogosultságokat szükséges beállítani:

Jogosultság

Funkció jogosultság

Működés/ Tanács

Gyártás

Gyártási rendelések

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Gyártás lejelentés

Gyártást végző felhasználóknak beállítható

Gyártás

Gyártási előrejelzés

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Darabjegyzék lekérdezés

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Gyártási rendelés események

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Hiánylista

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Gyártásból várható tételek

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Sarzs és gyáriszám követés

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Gyártási lekérdezés

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Sarzs és gyáriszámos termék történet

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Gyártási költségek szakaszonként

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Gyártási rendelés költségek

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Várható készlet

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Gyártási rendelés sablonok

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Mûszaki paraméter mezők

Gyártásvezetőknek beállítható

Gyártás

Költségtörzs

Gyártásvezetőknek beállítható

  • No labels