Tartalomjegyzék



Keresés

Az évzárással kapcsolatos feladatokat a Pénzügyi alapadatok > Üzleti év menüpontban kell elvégezni.

Szükséges beállítások


A SMARTFRONT ERP rendszerben a zárási feladatok elvégzéséhez több alapbeállításra van szükség.

  • A számlatükör megfelelő paraméterezésére van szükség abban az esetben, ha az ERP-ből kívánjuk a Mérleg és Eredménykimutatás riportot lekérni, akkor minden főkönyvi számhoz - ami nem gyűjtő főkönyvi szám - meg kell adni a megfelelő Beszámoló sort a megfelelő előjellel. (Ahol Tartozik oldalon van a növekedés, ott T+K-, ahol a Követel oldalon van a növekedés, ott pedig T-K+ legyen megadva.

Számlatükör Beszámoló sor kitöltéssel

  • Az 5-ös és 8-as számlaosztályok beállításai

          Számviteli zárás alkalmával az 51-58-as számlaosztályokat az 59-es számlaosztályhoz zárjuk, majd az 5-es számlaosztályt a 8-as számlaosztályhoz. Ehhez, az 8-as számlaosztályban - ha még nem található - legyenek meg

          az alábbi sorok is:

          - Anyagjellegű ráfordítások

          - Személyi jellegű ráfordítások

          - Értékcsökkenés  megfelelő főkönyvi számai.

Ráfordítás főkönyvek beállításai


  • A számlatükörben a költség számlákhoz meg kell adni az átvezetési számlákat.


Számlatükör beállítás záráshoz


  • Dimenzió kötelezőség esetén az átértékeléshez használt eredményszámlákhoz alapértelmezett dimenziót kell beállítani.


Számlatükörben dimenzió megadás

Devizás átértékelés


Vevő-szállító számlák

Az átértékelés részletes folyamatát Lásd

Devizás bank

Devizás bank esetén, amennyiben az árfolyamszámítás napi vagy átlagárfolyam, úgy a bank év végi átértékelését szintén a Pénzügyi alapadatok > Üzleti év menüpontban kell elvégezni.  


Az átértékelés során az átvezetési számla főkönyvi számát kell megadni.



Az „OK" gomb megnyomásával az átértékelés megtörténik.

Egyéb

Bank kézi árfolyamszámítás esetén, pénztáraknál, egyéb devizás követelések és kötelezettségek esetén a felhasználónak manuálisan kell könyvelni az átértékelésből származó árfolyamkülönbözetet.


Főkönyvi zárás

Az évzárási teendőket a tárgyévi összes könyvelés (pl. társasági adó) elvégzése után lehet végrehajtani.

Célszerű egy főkönyvi kivonatot a Főkönyvi zárás előtt lekérni, mert zárás után nullás főkönyvet fogunk látni. Ha évzárás után mégis egy zárás nélküli főkönyvi kivonatot szeretnénk, akkor be kell pipálni a „Zárás nélkül” check-boxot.


Költségszámlák átvezetése



A költségszámlák átvezetése során a költségnem átvezetési számla főkönyvi számát kell megadni. Az átvezetésbe azok az 5-ös főkönyvi számok kerülnek bele, ahol az átvezetési célszámla mező ki van töltve. Ezért fontos, hogy minden 5-9 főkönyvi számhoz a számlatükörben átvezetési számla meg legyen adva.



Az „OK" gomb megnyomásával a költségszámlák átvezetése két lépésben megtörténik. A könyvelés a záró naplóba történik az üzleti év utolsó napjára.

A költségszámlák átvezetése funkció végrehajtásakor a következő események történnek:

  • Az összes 5-ös főkönyvi számla egyenlege átvezetésre kerül a megadott költségnem átvezetési számlára. Az összes költséghez egy átvezetési számlát kell 

    megadni. Ehhez célszerű az 59-es Költségnem átvezetési számlát használni. 

    Az első zárónaplóban így az 51-58-as főkönyvi számlák egyenlegének átvezetése történik az 59-es főkönyvi számlára. (Könyvelés / Naplókönyvelés – szűrés Zárónapló-ra)


  • A megadott költségnem átvezetési számláról a számlatükör alapján a megfelelő ráfordítás számlára kerül az összeg, vagyis az 59-es főkönyvi számról átvezetjük az ott található értékeket a 8-as számlaosztály megfelelő főkönyvi számlájára. . Ezzel az 5-ös számlaosztály egyenlege 0 lesz, a korábbi egyenlegek a 8-as főkönyvi számokon lesznek láthatók (pl. az 51-es „Anyagköltség” főkönyvi számla egyenlege átkerül a 811-es „Anyagköltség” főkönyvi számra, az Anyagjellegű ráfordításokhoz)



Eredményszámlák zárása



Az eredményszámlák zárása során meg kell adni az adózott eredmény főkönyvi számát.


Az adózott eredmény mezőbe vagy a 419 Adózott eredmény főkönyvi számot lehet megadni, vagy Adózott eredmény elszámolási számla is megadható, ebben az esetben azonban az elszámolási számláról az Adózott eredmény számlára történő átvezetést manuálisan kell elvégezni a zárónaplóban.


Az „OK" gomb megnyomásával az eredményszámlák zárása megtörténik. A könyvelés a záró naplóba történik az üzleti év utolsó napjára.

Az eredményszámlák zárása funkció végrehajtásakor a következő események történnek:

  • A ráfordítás és bevétel számlákról a megadott adózott eredmény számlára kerülnek az összegek. Ezzel a 8-as és a 9-es számlaosztály egyenlege 0 lesz.


Zárás és Nyitás

A nyitáshoz szükség van új üzleti évre, illetve az üzleti évre vonatkozó számlatükörre. A korábbi év számlatükrét a régi üzleti évre állva az adatok másolása gomb megnyomásával egyszerűen le lehet másolni az új üzleti évre.


Számlatükör másolás új üzleti évre


Ezek után a zárás és nyitás már elvégezhető.



A zárás és nyitás során meg kell adni a zárómérleg és a nyitómérleg számla számát.


Az zárás és nyitás funkció végrehajtásakor a következő események történnek:

  • Zárás: a zárás során az összes mérlegszámla egyenlege a záró naplóban átvezetésre kerül a megadott zárómérleg számlára. Ezzel minden mérlegszámla egyenlege 0 lesz

  • Nyitás: nyitó naplóban az üzleti év első napjára az összes mérlegszámla megnyitásra kerül az előző évi záró adatok alapján.

  • Az előző évi eredményt manuálisan kell átmozgatni az Eredménytartalékba.


Főkönyvi kivonat

Zárás után a főkönyvi kivonatot a záró tételek nélkül is le lehet lekérni, a zárás nélkül ckeckbox alkalmazásával.
A főkönyvi kivonat Tartozik nyitó és Követel nyitó oszlopában a nyitó naplóban található tételek összértéke jelenik meg.


Főkönyvi kivonat

Jogosultság

Jogosultság

Funkció jogosultság

Működés / Tanács

Pénzügy / Pénzügy alapadatokÜzleti év tab megjelenítése
Pénzügy / Pénzügy alapadatokDevizás átértékelés
Pénzügy / Pénzügy alapadatokÁtvezetés
Pénzügy / Pénzügy alapadatokZárás
Pénzügy / Pénzügy alapadatokNyitás
  • No labels