|
|
BevezetőA funkcióleírás célja, hogy bemutassa a rendszer automatikusan végzett módosításait a könyvelésben és a manuálisan végezhető könyvelés módosítási funkciók használatát. Könyvelés működési elveA modul bekapcsolása lehetővé teszi a vállalat teljes körű könyvelésének ellátását, ÁFA bevallásának elkészítését, naprakész adatszolgáltatást. A pénzügy modulban kiállított vevői számlák és rögzített beszállítói számlák automatikusan lekönyvelésre kerülnek a rendszerben, feladásra kerülnek a rendszerben, ÁFA analitikába bekerülnek. Bank és Pénztár rögzítésekor a számlák kiegyenlítésre kerülnek és könyvelése megjelenik a könyvelés modulban. A vállalatot érintő egyéb vegyes tételeket a Naplókönyvelés menüpontban tudják kezelni, ezzel teljeskörű könyvelést biztosítva. A kontírozáshoz szükséges beállításokat a Pénzügy főmenüben kell elvégezni (Számlatükör, Pénzügyi alapadatok, Deviza adatok). A Könyvelés főmenüben pár könyveléshez kapcsolódó egyéb beállítást kell elvégezni (Kontrolling alapadatok). A megfelelő ÁFA könyveléshez még a Pénzügyi alapadatokon kívül szükség van az ÁFA menüponton belül az ÁFA alapadatok és az ÁFA időszakok megfelelő beállítására is. Könyvelésben végezhető manuális módosításokSzámlaMódosításSzükséges jogosultság beállítások:
Lezárt számlán egyedül a kontír és a dimenzió módosítható a könyvelés módosítása gomb megnyomásával. Lezárt számla - Könyvelés módosítása VisszanyitásVevő számla esetén a számla visszanyitására nincs lehetőség! Beszállítói számlaMódosításAmennyiben dimenzió vagy kontírozási hiba van, úgy lehetséges a beszállítói számla visszanyitás nélküli módosítása. Ezt a Módosítás gomb megnyomásával lehet megtenni. Lezárt beszállítói számla - Módosítás A funkcióra jogosultságot kell adni, külön jog van a dimenzió és külön a könyvelés módosítására: A megjegyzés és bankszámlaszám módosításra pedig egy harmadik jog szolgál:
VisszanyitásHa nem a könyvelésben lett rosszul rögzítve valami, hanem a beszállító számla más részén (pl: dátumok, összeg, bizonylatszám), akkor a számla visszanyitásával lehet bármilyen részét módosítani a számlának – vagy akár törölni.
Jogosultság beállítás Beszállítói számla visszanytitására
BankÁltalánosságban a bankszámlakivonatok rögzítésére/ módosítására/ törlésére vannak validációk:
● egy bankon belül egy bizonylatszám egyszer rögzíthető ● egy bankon belül az utolsó napra felrögzített bankszámlakivonat elé másik kivonat nem rögzíthető ● az utolsó bankszámlakivonat értékben és struktúrában is módosítható, csak az elvárt záró egyenleget kell átírni ● a köztes bankszámlakivonatok értékben nem, csak struktúrában módosíthatók PénztárAmennyiben adott felhasználónak be van állítva a Pénztárbizonylat tétel könyvelési jogcím módosítása funkciójog, abban az esetben a jogcím és ezzel együtt a főkönyvi szám is módosítható. A funkció csak akkor működik, ha nem vevő vagy nem szállító kiegyenlítés volt rajta, vagy nem arra akarják módosítani, vagy nem áfás a bizonylat. Pénztár módosítás gomb Pénztár zárás módosításra is van lehetőség, ezt a Pénzügy- Pénztár zárás - Módosítás jogosultság megadásával lehet megtenni, de javasoljuk, hogy ezt a funkció jogosultságot kizárólag könyvelő részére adják meg! Vegyes könyvelésKorábbi vegyes könyvelést lehetőség van lemásolni, a szükséges adatokat módosítani és így egy új bizonylatot létrehozni. Emellett speciálist másolásra is lehetőség van, ez a T/K csere funkció. A funkció a rögzített naplókönyveléseket másolja, minden T oldalon szereplő tételt a K oldalra tesz és minden K oldalon szereplő tételt a T oldalra. Mentés előtt ebben az esetben is további módosításokat is végre lehet hajtani a bizonylaton. A módosításhoz az alábbi funkció-jogosultság beállítás szükséges:
|