|
|
|
Vevő számlák minta exportjához a Vevő számla export gombot, Beszállítói számla minta exportjához a Beszállítói számla export gombot kell megnyomni mivel a táblázatok eltérő adatokat tartalmaznak. |
A kitöltéshez útmutató itt található:
Fontos! A nyitó import számlák nem kerülnek automatikusan az ÁFA analitikába! Amennyiben egy nyitó számla áfája még nem került bevallásra, úgy az áfát manuálisan szükséges rögzíteni vegyes bizonylat segítségével!
Fontos, hogy egy számla adatai egy sorba kerüljenek akkor is, ha több Áfa kód szerepel rajta!
Fontos, a nyitó import számlák nem kerülnek automatikusan az ÁFA analitikába! Amennyiben egy nyitó számla áfája még nem került bevallásra, úgy az áfát manuálisan szükséges rögzíteni vegyes bizonylat segítségével
Fontos, a jelölés tájékoztató jellegű, a nyitó import számlák pénzforgalmi áfáját nem kezeli automatikusan a rendszer! Amennyiben egy nyitó pénzforgalmis szállító számla kiegyenlítésre kerül és az áfa bevallása szükséges, úgy az áfát manuálisan szükséges rögzíteni vegyes bizonylat segítségével!
Fontos, hogy egy számla adatai egy sorba kerüljenek akkor is, ha több Áfa kód szerepel rajta!
A rögzítést úgy kell elképzelni, mintha a számlák ÁFA összesítőjét rögzítenénk. Nem soronként kell rögzíteni, hanem ÁFA kódonként. Ha egy számlának csak 27%-os ÁFA-val van tétele, akkor a teljes Nettó értéket a 27% - Nettó érték oszlopba kell írni és a többit üresen kell hagyni.
Ha van rajta 5% és 27% is, akkor a példa: 5% - Nettó érték oszlopba 1500, a 27% - Nettó érték oszlopba 10000 – a többi Áfás oszlop üres. Ebben az esetben a
Nettó összeg: 11500
Bruttó összeg: 14275
Hátralék
Amennyiben a Hátralék 0 – a rendszer megállítja az import folyamatot – hisz csak nyitott számlák betöltésére szolgál a funkció.
Ha a Bruttó összeg és a Hátralék megegyezik, akkor a számla Kiegyenlítetlen státuszt kap.
Ha a Bruttó összeg nagyobb, mint a Hátralék, de a Hátralék nem nulla, akkor a számla Részben kiegyenlített státuszt kap és egy technikai kiegyenlítést a Bruttó összeg és a Hátralék különbözetével.
Ezek az importált számlák és a hozzájuk tartozó részkiegyenlítések a Vevő – szállító analitikában is helyesen megjelennek.
Kiegyenlítések
A SMART ERP-ben később ezek az importált számlák hátraléka megjelenik a bankban, így könnyen kiegyenlíthető (akár utólagos összepontozással is)
A kitöltött fájlokat a „Vevői számla import" és a „Beszállítói számla import" gombok segítségével lehet a rendszerbe betölteni.
Hiba esetén a listában megjelenik, hogy mely sor, mely oszlopában milyen típusú hiba található. A számla rögzítéshez hasonlóan az import esetén is vannak validációk, például azonos bizonylatszámmal nem lehet két számlát importálni.
Hiba esetén a leírásnak megfelelően a hibákat javítani szükséges, majd a fájlt újra kell importálni.
Betöltés akkor történik, ha fájl minden sorában helyes adat található. Ebben az esetben a „Vevői számla import" és a „Beszállítói számla import" gombok megnyomása után sikeres mentés jelzi, hogy az importálás megtörtént.
Az importáláskor az importált „köteg" kap egy sorszámot (adott nap + egy szám, hogy hanyadik aznap).
Az importált számlák javítása nem lehetséges a rendszerben. Hibás importálás esetén az importált számlákat törölni szükséges, majd a javítás után a megfelelő adatokkal új fájl importálása szükséges.
Fontos, hogy törölni csak olyan számlákat lehetséges, ahol kiegyenlítés a rendszerben még nem történt!
Az importált számlák törlése két helyen lehetséges a rendszerben:
A Pénzügy / Vevő és szállító számla importálás menüben az „Importált adatok törlése" gomb megnyomásával egy import csomag csoportos törlésére van lehetőség. A törléshez meg kell adni a Bizonylattípust (vevő vagy szállító) és az Importálás dátumát. Ezzel az egy csomagban importált számlák tömegesen törölhetők. A rendszer csak azokat a számlákat törli, amit lehetett. Amennyiben a törlés valamilyen oknál fogva nem lehetséges, akkor figyelmeztető üzenet jelenik meg arról, hogy melyik számlánál miért nem lehetséges a törlés.
Számla szintű törlésre a vevő számlák esetén a Pénzügy / Számla menüben a számla kijelölése utána az „Importált számlák törlése" gomb megnyomásával van lehetőség. Akár több számla egyszerre kijelölhető és törölhető. A rendszer csak azokat a számlákat törli, amit lehetett. Amennyiben a törlés valamilyen oknál fogva nem lehetséges, akkor figyelmeztető üzenet jelenik meg arról, hogy melyik számlánál miért nem lehetséges a törlés.
Az összes importált számla megjelenik a számla listákban, vevő-szállító analitikában, a kintlevőségek között. A fordulónapra lekért analitika az import alapján hozza az összes nyitott számlát. Fontos, hogy az importálással csak az analitikába kerülnek a számlák! A főkönyvi nyitást külön kell elvégezni. A főkönyvi és analitikus nyitás elvégzése után a fordulónapra lekért főkönyvnek és a fordulónapra lekért analitikának egyezőséget kell mutatnia. Ezt mindenképpen ellenőrizni érdemes!
Amennyiben olyan számlák is importálásra kerültek, amelyeknek az ÁFA tartalma januárra vonatkozna (első hónap a SMART ERP-ben), akkor ennek áfa kezelését VEGYES könyveléssel lehet megtenni. Ugyanígy kell eljárni, ha pénzforgalmi áfás beszállítói számla került nyitásra, ennek áfa értékét is manuálisan kell felvenni.
A VEGYES könyvelés esetében van arra lehetőség, hogy egy tetszőleges átvezetési számlával szemben csak az áfát könyveljük és ez megjelenjen az ÁFA analitikában is.
Pénzügy/Pénzügyi alapadatok - Bankszámlák - Új
Pénzügy - Pénzügyi Alapadatok - Bankszámlák - Új
A főkönyvi nyitás mellett a banki felületen is fel kell venni a nyitó egyenlegeket.
Minden bank esetén az első kivonaton a nyitó egyenleg szerkeszthető, ide kell felvenni a megfelelő nyitó értéket forintban vagy devizában. Csak az első kivonat nyitó egyenlege szerkeszthető, további kivonatok rögzítése után a nyitó egyenleg nem felülírható.
Új nyitó bankbizonylat Nyitó egyenleg
Devizás pénztár nyitása esetén háromféle árfolyamkalkulációból választhatunk:
A devizás bankok nyitásának módszere megegyezik a forintos bankok nyitásával, annyi különbséggel, hogy ebben az esetben a nyitó értékhez árfolyamot is tölteni kell. Ahhoz, hogy a bankbizonylat felületen az árfolyamot be tudjuk írni, a bank létrehozásakor a nyitó érték felviteléhez minden esetben KÉZI ÁRFOLYAM-ra állítsuk be, majd a nyitó bankbizonylat után állítsuk át a Napi vagy Átlag árfolyamra a bankunkat, és akkor a következő bankkivonattól már azzal a módszerrel fog számolni a rendszer.
A pénztár nyitására kétféle módszert különböztetünk meg:
Módszer 1:
A főkönyvi nyitás mellett a Pénzügyi alapadatok / Pénztárak felületen is fel kell venni a nyitó egyenlegeket.
Minden pénztár esetén az első pénztárbizonylat rögzítése előtt meg lehet adni nyitó értéket.
Ez a módszer nem könyvel, ezért van szükség hozzá a Főkönyvi nyitásra IS!
Átlagárfolyamos devizás pénztárt NEM ezzel a módszerrel kell megnyitni, lásd lejjebb! |
Pénzügyi alapadatok - Pénztár felületen nyitó érték megadása 1. módszer
Módszer 2:
Van lehetőség arra is, hogy NEM tesszük bele a pénztár főkönyvet a Főkönyvi nyitásba, hanem a nyitás napjával létrehozunk egy Pénztárbizonylatot, ami a nyitó értéket tartalmazza és könyveli a 491 Főkönyvvel szemben.
Ilyenkor a Pénzügyi alapadatok/Pénztárak felületen a pénztár létrehozásakor a nyitó egyenleg értéke 0. (Kötelező mező, kézzel be kell írni a 0 értéket.)
Pénzügyi alapadatok - Pénztár - Pénztár nyitás 2. módszer
Ezután a Pénzügy/Pénztárbizonylat felületen az Új gomb megnyomása után egy Bevételi pénztárbizonylatot készítünk ahol
Új Bevételi pénztárbizonylat fejadatok
A Tételek/Hozzáadás gomb megnyomása után felugró ablakban kiválasztjuk a Főkönyvre könyvelés Jogcímet, és a nyitó (491) főkönyvi számot, valamint beírjuk a nyitó összegünket, majd megnyomjuk az OK-t.
Tétel hozzáadás Pénztárbizonylaton - Nyitó tétel könyvelése
A Mentés illetve Mentés és bezárás gombokkal a rendszer könyveli a tételünket, ezért nincs szükség külön főkönyvi nyitásra.
Devizás - átlagárfolyamos pénztár nyitása:
Pénzügy/Pénzügyi alapadatok/Pénztárak menüpont alatt hozható létre, azonban a pénztár nyitás speciális abban az esetben, ha a korábbiakkal ellentétben átlagárfolyamra kívánnak áttérni vagy új átlagárfolyamos pénztárt kívánnak létrehozni.
3. lépés: Lépjünk át a Pénztárbizonylat felületre, és új bevételi pénztárbizonylatként rögzítsük fel a nyitó egyenlegünket. Kézzel írjuk át az árfolyamot a záró árfolyamra. Példánkban 420 Ft/EUR
(alapból a napi MNB árfolyamot fogja felhozni ami jelen esetben: )
4. lépés : A tételeknél vigyük fel a nyitó EUR összegünket Főkönyvi könyvelés Jogcímen - az ellenszámla lehet egy átvezetési számla pl.
5. lépés : Mentés és bezárás
6. lépés : Erre a napra készítsünk pénztár zárást!
készítsük el a címletjegyzéket, és Mentés
FIGYELEM! Ha ezután visszanyitjuk a pénztárbizonylatunkat, akkor a napi árfolyamot mutatja de ez ne tévesszen meg bennünket!
A pénztárbizonylat kontírtételek altabon látható, hogy a 420 Ft-os árfolyamon könyvelt.
A naplókönyvelésben is látjuk, hogy a helyes, átírt, 420 Ft-os áron könyvelte a tételünket.
7. lépés: Menjünk vissza a Pénzügy alapadatokba, és módosítsuk az árfolyam kalkuláció típusát Átlag árfolyamra.
Mentés
8. lépés: Ezután kezdjük el rögzíteni a pénztár tételeinket az adott napokra:
Ne tévesszen meg bennünket, hogy a fejadatoknál a napi MNB árfolyamot látjuk! Bevétel esetén a rendszer a napi MNB árfolyamot használja, viszont kiadáskor az átlagárfolyamot. De a kiadási átlagárfolyamot NEM A FEJADATOKnál, hanem a Kontírtételek altabon láthatjuk: |
A tárgyi eszközök analitikus nyitása import fájl segítségével történik. A mintafájl a Tárgyi eszközök / Tárgyi eszközök / Továbbiak / Mintafájl gomb megnyomásával érthető el, majd az „Excelfájl importálás" gomb megnyomásával lehet felvenni a rendszerbe. A nyitás dátumát folyamati paraméterben szükséges megadni:
FIXED_ASSET_IMPORT_OPENING_TRANSACTION_DATE_FROM_FIRST_PERIOD– konzulens állítja be (beállítva)
Az első tárgyi eszköz időszak: 2020.01
Az importálás előfeltétele, hogy a rendszerbe a következő törzsadatok már feltöltésre kerüljenek:
Opcionális mezők:
Az importált eszközökön az importált checkbox aktív, így könnyen lehet rájuk szűrni.
A nyitás dátumára lekért leltár tartalmazza a nyitó bruttó, écs, nettó értéket
Az importált eszközöket, ha még nincsen feladott tárgyi eszköz időszak, akkor lehet törölni az importált tárgyi eszköz törlése gomb megnyomásával.