Végszámla kiállításra kétféle módon van lehetőség
- Előlegszámlából
Image Modified Előlegszámlából végszámla készítés esetén a létrejövő számla típusa végszámla lesz.
- Új számlán előleg felhasználással
Image Modified Új számlából előleg felhasználás esetén a létrejövő számla típusa normál számla lesz.
Végszámla könyveléseA végszámla könyvelését az alábbi példán keresztül mutatjuk be
Image Modified A számla lezárásával a számla könyvelése automatikusan megtörténik. A könyvelés a kontírtételek altabon megtekinthető.
Image Modified Naplókönyvelés 1: - Az előleg felhasználás az előlegszámla árfolyamán kerül könyvelésre
- A végszámla tételei a végszámla árfolyamán kerülnek könyvelésre
Naplókönyvelés 2: - Áfa árfolyamkülönbözet: az előlegszámla áfa értékének az előlegszámla és a végszámla árfolyama alapján számított forintérték különbözete. A könyvelés az áfa kódoknál megadott áfa árfolyamnyereség vagy áfa árfolyamveszteség számlára kerül könyvelésre. Áfa kódként az előleg felhasználásnál megadott áfa kód szerepel.
- Vevő árfolyamkülönbözet: az előlegszámla bruttó értékének az előlegszámla és a végszámla árfolyama alapján számított forintérték különbözete. A könyvelés a vevő csoportban megadott árfolyamnyereség vagy árfolyamveszteség számlára kerül könyvelésre.
Áfa analitika Az áfa analitikába áfa kódonként összevonva kerülnek a tételek
Image Modified
Számla korrekcióÉrvénytelenítés Devizás végszámla érvénytelenítésekor az érvénytelenítő számla teljesítési dátuma nem szerkeszthető. Az érvénytelenítő számla lezárásakor a végszámlához hasonlóan a könyvelés automatikusan megtörténik, a tételek a végszámlával ellentétesen kerülnek könyvelésre. Az árfolyamkülönbözet is automatikusan kerül könyvelésre az eredeti végszámlával ellentétes oldalra.
Image Modified Helyesbítés Helyesbítő számlánál az előleg tétel értéke nem helyesbíthető. Ennek következtében árfolyamkülönbözet ezeken a számlákon nem keletkezhet. A normál könyvelési tételeken túl a rendszer nem könyvel automatikus árfolyamkülönbözetet. |